Experimentální test teorie existenční nejistoty

V novém článku publikovaném v časopise Collabra: Psychology, M. Lang a R. Chvaja experimentálně testovali, zda by sekulární jedinci byli ochotni připojit se k náboženským skupinám, když jsou ohroženi kooperativní nejistotou. Výsledky ukázaly, že zatímco tento efekt byl v behaviorálním testu slabý, v hypotetickém scénáři byla ochota připojit se mnohem silnější, než se očekávalo.

23. 1. 2025

Graf ilustrující jednotlivé hypotézy

Studie testovala dvě teorie sekularizace: racionalizaci světonázorů a snižování existenční nejistoty. Výzkumníci použili ekonomickou hru s 811 sekulárními osobami z USA a Polska. Účastníci a účastnice byli náhodně umístěni do bezpečných nebo nejistých prostředí a vybírali si mezi připojením k normativním skupinám s náboženským rámcem nebo bez něj.

Výsledky podpořily teorii existenční nejistoty, ukazující, že osoby účastnící se výzkumu byly ochotnější připojit se k náboženským normativním skupinám v nejistých prostředích, i když tento efekt byl v behaviorálním testu nepřesně odhadnut. V diskusi autoři interpretují výsledky ve světle teorií konverze a diskutují nesrovnalosti mezi deklarovaným a skutečným chováním.

https://online.ucpress.edu/collabra/article/10/1/126508/204054/Mechanisms-of-Secularization-Testing-Between-the


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info